Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Bitcoin – analiza kursu 29/05/2016

kursmaj

W ciągu ostatnich 2 dni na giełdach bitcoinowych panowało spore ożywienie.
Kurs w ciągu 2 dni zyskał ponad 20%, przebijając barierę psychologiczną czyli poziom 500$.
Jak zawsze w tego typu przypadkach rodzą się pytania co było tego przyczyną.

 

Nastroje inwestorów

 

W kwietniu na łamach bitcoin.pl poruszony został temat nastrojów inwestorów. Z analizy można było wywnioskować, że nieznacznie dominują jednak nastroje wzrostowe. Większy ruch cenowy (w przeciwieństwie do kierunku) był w tym przypadku dość łatwy do przewidzenia, gdyż jest efektem długotrwałej konsolidacji i nagromadzenia energii, co w przypadku Bitcoina (i chyba większości innych rynków) zawsze kończy się podobnie. Okazało się również, że dobre nastroje przeważyły i kurs wyszedł z konsolidacji (trójkąta) górą. Sam kierunek kursu jest ciężki do przewidzenia, jednak również tym razem wygrało zdarzenie bardziej prawdopodobne (więcej czynników przemawiało za wzrostem). Tu jednak trzeba zaznaczyć, że nie zawsze tak musi być, a w przypadku przewidywania kursu możemy jedynie szacować pewne prawdopodobieństwo danego zdarzenia, mając na uwadze, że kurs może zachować się odwrotnie do naszych przewidywań, nawet tych najbardziej prawdopodobnych i wydawało by się oczywistych. O tym przekonał się już niejeden inwestor.

 

Chińskie szaleństwo

 

W wielu zmiennych i niewiadomych jedno jest jednak pewne: ostatni wzrost miał swój początek w Chinach. To na chińskich giełdach nastąpił początek gwałtownego wzrostu kursu co spowodowało różnice w cenie między chińskimi i zachodnimi giełdami dochodzące do kilkudziesięciu dolarów. W obecnej chwili różnica między giełdą Bitstamp a chińską Houbi utrzymuje się od wczoraj na poziomie aż 70$. Jak widać, zachodni inwestorzy nie podzielają aż tak ogromnego optymizmu ich chińskich odpowiedników. Oczywiście sytuacja nie jest nowa, zdarzało się już tak wcześniej. Arbitraż między giełdami z czasem spowoduje wyrównanie kursu na wszystkich giełdach.

 

Co mogło spowodować takie zachowanie chińskich inwestorów?

 

4 dni temu, Ludowy Bank Chin ustalił średni kurs USD/CNY na poziomie 6,5693 co spowodowało, że juan jest najsłabszy od lutego. Jednak dalej jest to jedna z najmocniejszych walut na świecie. Spadający juan może skłaniać inwestorów do poszukiwania alternatywnych lokat kapitału, jednak ostatnie spadki juana nie są na tyle duże, aby można było tym tłumaczyć takie ich zachowanie.

 

Bardziej przekonywujący jest fakt, że chińscy inwestorzy są bardziej emocjonalni i skłonni do ryzyka/śmiałych decyzji co często widać np. na chińskich giełdach papierów wartościowych gdzie często musi interweniować rząd, aby nie doszło do katastrofy. Kursu Bitcoina rząd kontrolować nie może…

 

Halving czyli spadek nagrody za blok o 50%

 

Już za około 40 dni nastąpi drugi w historii Bitcoina spadek nagrody za blok. Wynika to ze sposobu dystrybucji bitcoinów. Górnicy którzy zatwierdzają transakcje w sieci, dostają za swoja pracę nowo wygenerowane bitcoiny, jednak co 4 lata coraz mniej. Początkowo nagroda za blok wynosiła 50BTC, obecnie 25BTC a w lipcu tego roku spadnie do 12.5BTC. Gdy wszystkie bitcoiny zostaną wydobyte, górnicy utrzymywać się będą z prowizji transakcyjnych.

 

Co to oznacza dla kursu?

 

Obecnie każdego dnia powstaje 3750 nowych bitcoinów pochodzących z wydobycia bloków. Oznacza to inflację, każdy wykopany bitcoin zmniejsza wartość tych co są już w obiegu. Podobnie dzieje się w przypadku dodruku pieniędzy. Im więcej dodrukuje się np. dolarów tym dolar wart jest mniej. Jednak w przypadku bitcoinów jest to sposób na uczciwą dystrybucję, nowe bitcoiny trafiają do górników, którzy zatwierdzają nasze transakcje w sieci. Inflacja ta stopniowo spada i jest to zaprogramowane w algorytmie, docelowo inflacja zamieni sie w deflację.

 

Po spadku nagrody inflacja jak i podaż spadnie o połowę, co zakładając, że popularność Bitcoina się nie zmniejszy musi w dłuższym terminie przyczynić się do wzrostu kursu. Tu należy odróżnić dwa rodzaje wzrostu:

 

1. Wzrost psychologiczny – szybki wzrost kursu jako emocjonalna reakcja inwestorów na zmniejszenie podaży i inflacji.

2. Powolny naturalny wzrost przez najbliższe miesiące/lata spowodowany mniejszą inflacją.

 

Wzrost psychologiczny może, ale nie musi nastąpić, być może już właśnie ma to miejsce. Wzrost taki może zostać również skorygowany w przyszłości jako przewartościowany. Trzeba pamiętać, że w obiegu już jest prawie 75% wszystkich możliwych bitcoinów. Do wydobycia zostało już tylko 25%, więc wzrost psychologiczny może nie być adekwatny do należnego wzrostu spowodowanego mniejszą inflacją.

 

Pozytywne wydarzenia.

 

Kilka ostatnich miesięcy to wiele bardzo pozytywnych dla Bitcoina wydarzeń, które niewątpliwie oddziaływają na inwestorów. Do wydarzeń takich należy zaliczyć pozytywne raporty Unii Europejskiej, akceptację bitcoinów przez platformę Steam czy uznanie Bitcoina za pieniądz w Japonii. Notowanie kursu Bitcoina już wkrótce znajdą się na największej giełdzie towarowej na świecie. Bitcoinami można już płacić nawet podatki. Liczba transakcji dokonywanych bitcoinami stale rośnie. Niewątpliwie 2016 rok jest dla Bitcoina bardzo korzystny. Przed samym wzrostem kursu nie nastąpiły jednak żadne wydarzenia, które mogłyby mieć, aż taki duży wpływ na kurs. Można jedynie wspomnieć o patencie PayPala.

 

Co dalej z kursem?

 

Na to pytanie nie ma jednej prostej odpowiedzi. Kurs Bitcoina jest nieprzewidywalny i zależny od wydarzeń, które dopiero mogą wystąpić. Jak zwykle możemy próbować oszacować prawdopodobieństwo tego jak kurs może się zachować. Tu przyda się nam kilka faktów:

 

– Kurs wyłamał się z wielomiesięcznego trójkąta/konsolidacji, można więc oczekiwać dalszych ruchów cenowych.

– Kurs Bitcoina pozostaje w trendzie wzrostowym od stycznia 2015 roku.

– Kurs Bitcoina przebił ostatni szczyt z listopada 2015, co może potwierdzać kontynuację trendu wzrostowego

Bitcoin – analiza kursu 29/05/2016
Tagged on:     

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.